piątek, 18 marca 2011

Co to jest pas energetyczny?

Właścicielowi działki odszkodowanie przysługuje za usytuowanie pasa energetycznego na jej powierzchni. Co to jest pas energetyczny? Pas energetyczny to powierzchnia gruntu znajdująca się bezpośrednio pod napowietrzną linią elektroenergetyczną. Jest to po prostu pas ziemi biegnący od jednego słupa do drugiego. Szerokość pasa uzależniona jest od napięcia prądu płynącego daną siecią elektroenergetyczną. Znając napięcie linii przebiegającej nad naszą działką, poznajemy jednocześnie  szerokość pasa energetycznego. Dzięki temu możemy obliczyć jego powierzchnię i wartość odszkodowania.
Do czego służy pas energetyczny? Jest to pas techniczny jaki potrzebny jest zakładowi energetycznemu do konserwacji urządzeń służących do przesyłu energii elektrycznej, czyli słupów i linii energetycznych. Wyobraź sobie, że na Twojej działce dochodzi do uszkodzenia słupa lub należy wymienić przewody między słupami. Na działkę musi wjechać ciężki sprzęt np. samochód z wysięgnikiem. Prace te będą wykonywane właśnie na pasie energetycznym mającym szerokość od kilku do kilkunastu metrów od osi linii.

1 komentarz:

  1. Odszkodowanie gdy nie ma słupów
    Odszkodowanie może przysługiwać więc także wtedy, gdy na naszej działce nie ma żadnego słupa a tylko przebiegają nad nią linie sieci elektroenergetycznej, słupy zaś stoją na działkach sąsiednich. Często tego typu sytuacje zdarzają się w przypadku linii wysokiego napięcia, gdy odległości między słupami mogą być na prawdę duże.

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.